نقشه ی یادگیری هوش مصنوعی

نقشه ی یادگیری هوش مصنوعی
با توسعه و گسترش فعالیت های مختلف با بکارگیری هوش مصنوعی، این شاخه از فناوری نوین و شگفت انگیز در تمام عرصه های زندگی بشر رخنه کرده است و به زودی بیش از پیش فراگیر خواهد شد.
هوش مصنوعی و استفاده از آن به عنوان یکی از حرفه های پردرآمد و مفید محسوب می شود که عده ی زیادی با شرکت در دوره هوش مصنوعی مایل به قدم گذاشتن در مسیر بهره مندی از آن هستند.
آگاهی از پیش نیازها و هرآنچه برای بکارگیری هوش مصنوعی در حوزه های گوناگون به آن نیاز دارید به شما در انتخاب مسیر درست و استفاده ی صحیح از روش های موثر کار با هوش مصنوعی کمک قابل توجهی خواهد کرد و باعث می شود با انگیزه و اراده ی قوی تری برای تحقق اهداف خود در این راه گام بردارید.
در این مطلب تلاش کرده ایم تا راهنمای کاملی از تخصص ها و مهارت های مورد نیاز برای استفاده از هوش مصنوعی را در اختیار علاقه مندان و فعالان ای حوزه قرار دهیم.
اگر سوالاتی نظیر هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی در زندگی انسان دارد؟ هوش مصنوعی تا کجا پیش می رود؟ و هوش مصنوعی چطور می تواند کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار دهد؟ در ذهن شماست، پاسخ شما در این مقاله قرار دارد.

مسیری روشن برای متخصص شدن با نقشه ی راه هوش مصنوعی

هوش مصنوعی و کاربردهای بی شمار آن نقش مهمی در پیشبرد اهداف متعدد جوامع و بشریت در آینده ی نزدیک دارد، به شکلی که کلیه ی فعالیت های حوزه ی تجاری، صنعتی، بهداشت و درمان، مدیریت و هر آنچه زندگی و کسب و کار بشر به آن وابسته است را تحت تاثیر قرار می دهد.
نقشه ی راه هوش مصنوعی به معنی راهنمای استفاده و بکارگیری از این تکنولوژی برتر است که به افراد سرنخ های مفیدی برای شروع فعالیت در این حوزه می دهد و چگونگی بهره مند شدن از ویژگی های مختلف هوش مصنوعی را برای آن ها شرح خواهد داد تا کسب و کار خود را به سمت رشد و پایداری هر چه بیشتر و کار آمدتر سوق دهند.

اگر مایلید دریچه ی نوینی از تکنولوژی برتر را رو به زندگی و کسب و کار خود بگشایید، نقشه ی راه هوش مصنوعی برای شما طراحی و تدوین شده است. برای همگام شدن با فناوری برتر دنیا، مهم ترین چیز در دست داشتن نقشه ی راه این فناوری است.

مسیری روشن برای متخصص شدن با نقشه ی راه هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی دامنه ی وسیعی از قابلیت ها و توانایی های رایانه ای ست که به شکل هوشمند طراحی شده اند تا قادر باشند در زمینه های مختلف همانند انسان رفتار کنند. کاربردهای هوش مصنوعی طیف گسترده ای را شامل می شوند که مهم ترین آن ها عبارتد از:

 • پردازش الگوهای زبان طبیعی انسان ها
 • حل مسائل فیزیک و ریاضیات
 • تجزیه و تحلیل داده ها
 • کد نویسی و برنامه نویسی
 • یادگیری عمیق

علاوه بر موارد بالا گستره ی وسیع تری از علوم و فنون وجود دارد که هوش مصنوعی در درک و پردازش آن ها تا به حال کارآمد و موفق بوده و روز به روز بر این دامنه افزوده می شود. این تکنولوژی قادر است با دریافت داده های مختلف در حوزه های گوناگون، به پردازش و تولید محتوا پرداخته و نتایج دلخواه را در کوتاه ترین مدت ارائه دهد.
برای یادگیری تخصص ها و مهارت های مورد نیاز برای بکارگیری هوش مصنوعی در زمینه ی مورد نظر می بایست با آموزش هوش مصنوعی اصول و قواعد خاص آن را یاد بگیرید و با پیاده سازی آن ها در روند کسب و کار خود تحولی شگرف ایجاد کنید.

هوش مصنوعی چگونه کار می کند؟

با بهره گیری از امکانات و ویژگی های هوش مصنوعی به عنوان سیستمی موفق و کم خطا در انجام فعالیت های متنوع، افراد و سازمان ها در سراسر جهان به سمت استفاده از این فناوری جذب شده اند تا با اضافه کردن آن به فعالیت های خود احتمال خطا را به حداقل رسانده و در هزینه ها و زمان مورد نیاز برای انجام هر پروژه صرفه جویی کنند.
هوش مصنوعی در اصل با دریافت داده های مفید آموزشی و پردازش آن ها برای ایجاد الگوهای مناسب کار می کند. یکی از پرکاربردترین برنامه های حال حاضر برای وارد کردن و پردازش این داده ها در سیستم هوش مصنوعی پایتون است که از طریق آن هوش مصنوعی قادر به دریافت داده ها و ارائه ی پاسخ و نتایج پردازش داده ها می باشد.
به زبان ساده می توان گفت یک ربات حرفه ای و پیشرفته با منبع تغذیه ای از جنس داده ها و اطلاعات متعدد وجود دارد که می تواند با افراد تعامل موثر برقرار کند و همانند یک انسان آموزش ها را دریافت کرده و نتایج را به سرعت ارائه دهد.
هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل قادر به انتخاب مناسب ترین الگوریتم هاست و گاهی برای این کار قابلیت اصلاح و تنظیم آن ها را داراست.

چرا داشتن/دانستن هوش مصنوعی مهم است؟

ممکن است تصور کنید به عنوان شخصی که با سیستم هوش مصنوعی و عملیات برنامه نویسی آشنایی دارد می توانید داده ها را به خوبی به ربات هوش مصنوعی دهید و منتظر نتیجه بمانید. اما اگر به نقشه ی راه هوش مصنوعی نگاهی بیندازید می توانید از قابلیت های جدیدتری از هوش مصنوعی آگاه شوید که قبلا با آن ها آشنا نبوده اید.
ابزارهای موجود در هوش مصنوعی قادر به انجام فعالیت ها و تجزیه و تحلیل داده ها به شکل دقیق و هدفمند و اغلب به شکلی کارآمدتر از خود انسان ها هستند که احتمالا بدون نقشه ی راه هوش مصنوعی باور این موضوع برای شما دشوار به نظر می رسد.
این نقشه ی راهنما در حقیقت برای افرادی طراحی شده که به دنبال فعالیت تخصصی و حرفه ای در حوزه های مختلف کسب و کار هستند و دریافت حداکثر بازدهی برای آن ها اهمیت دارد.

نقشه ی راه هوش مصنوعی جزییاتی از نحوه ی عملکرد این فناوری در شاخه های گوناگون را به همراه پیش نیازهای مورد نیاز در اختیار شما قرار خواهد داد، پس آن را نادیده نگیرید و به عنوان کلید بهره وری حداکثری از هوش مصنوعی برای فراگیری آن تلاش کنید.

نقشه ی راه معروف ترین شاخه های هوش مصنوعی

پیش از این به طور مفصل گفته شد فناوری هوش مصنوعی به شکلی فراگیر در جنبه های مختلف زندگی بشر نفوذ کرده است و از تولید محتوا برای موضوعات مختلف گرفته تا برنامه نویسی برای سازمان های بزرگ و تخصصی و ایجاد ارتباط مطابق با زبان طبیعی انسان کاربرد دارد.

امروزه هوش مصنوعی حتی قادر است در بخش های پشتیبانی و پاسخگویی سایت های فروش آنلاین در سراسر دنیا با مشتریان ارتباط برقرار کند. حال که هوش مصنوعی بخش جدایی ناپذیر زندگی بشر شده، بهتر است با یادگیری نقشه ی راه هوش مصنوعی در مهم ترین شاخه ها علاوه بر آشنایی بیشتر با این تکنولوژی، از فرایند چگونگی عملکرد آن بیشتر سر دربیاوریم.
با مطالعه ی ادامه ی این مطلب با معرفی کاربرد هوش مصنوعی در زمینه ها مختلف بهتر می توانید تصمیم بگیرید در آینده تمایل دارید در کدام گرایش استفاده از هوش مصنوعی فعالیت کنید و چگونه می توانید با بکارگیری آن به بهترین نحو مناسب ترین نتایج را دریافت کنید.

نقشه ی راه یادگیری ماشین

یادگیری ماشین یا Machine Learning یکی از زیرمجموعه های هوش مصنوعی است که در آن ساختار و الگوهای داده ها در هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل می شود. می توان گفت ماشین لرنینگ یکی از مباحث محاسباتی و کامپیوتری است که قابلیت یادگیری خودکار و ماشینی بدون دریافت کدها و برنامه نویسی مشخص را فراهم می کند.

در این شاخه ماشین به تنهایی از طریق دریافت داده ها الگوریتم ها را به دست آورده و روی ساختار داده ها تمرکز می کند. تمام فرایند پردازش و درک داده ها و الگوریتم ها در ماشین لرنینگ بدون دخالت انسان صورت می گیرد و تنها داده ها هستند که نتیجه را رقم می زنند.
در یادگیری ماشین یا ML می توان از زبان های متعدد برنامه نویسی استفاده کرد اما همانطور که گفته شد زبان ایده آل و پرکاربرد در هوش مصنوعی زبان برنامه نویسی پایتون است. این زبان برنامه نویسی محبوب، آسان و با امکانات فوق العاه است که برنامه نویسان اغلب آن را برای انجام عملیات مختلف انتخاب می کنند.

نقشه ی راه یادگیری ماشین و هوش مصنوعی

 • نقشه یادگیری عمیق:

یکی دیگر از شاخه ها در حوزه ی هوش مصنوعی Deep Learning یا یادگیری عمیق است که تا حد زیادی با ماشین لرنینگ یا یادگیری ماشین مرتبط است. بنابراین برای اینکه از یادگیری عمیق به خوبی سر در آورید توصیه می شود ابتدا یادگیری ماشین را فرا بگیرید.
درست شبیه به یادگیری ماشین، در یادگیری عمیق نیاز به داده ها و آمار دارید، با این تفاوت که هوش مصنوعی برای پردازش و ارائه ی نتیجه در یادگیری عمیق از داده ها برای ایجاد روشی مبتنی بر تقلید در جهت به دست آوردن پاسخ استفاده می کند.
مباحثی مانند آمار، احتمالات، مدل سازی و ریاضیات کاربردی نقش بسیار مهم و موثری در یادگیری عمیق هوش مصنوعی بازی می کنند و تسلط کامل بر این مباحث از اصلی ترین پیش نیازها برای یادگیری عمیق محسوب می شود.

احتمالا اهمیت دانش رایانه و برنامه نویسی و علم داده ها و محاسبات ریاضی در بکارگیری هوش مصنوعی تا این جا برای شما به خوبی مشخص شده و حالا آماده هستید تا قبل از هرچیز برای یادگیری این علوم کاربردی اقدام کنید.

 • نقشه راه علم داده:

علم داده به معنی استخراج و به دست آوردن اطلاعات مفید و کاربردی و نتایج نوین از داده های خام است. با استفاده از علم داده می توان میان داده های متعدد و مختلف ارتباط معنادار به دست آورد و یا داده های جدید را کشف کرد.
هوش مصنوعی با ارائه دادن دانش و ارتباط میان داده ها و نتایج مفیدی که از حجم بالای داده به دست می آورد امکان استفاده از این دانش در حوزه های کاربردی و زمینه های مختلف کسب و کار را فراهم می کند.
برای استخراج نتایج مفید از داده های ورودی، هوش مصنوعی از فرایند ها و روش های مختلف در کنار الگوریتم های مناسب بهره می گیرد.

 • نقشه راه رباتیک:

رباتیک به زبان ساده به علم طراحی و ساخت ماشین های هوشمند برای کمک به انسان و انجام مسئولیت های انسانی گفته می شود. پیش نیازهای فعالیت در زمینه ی رباتیک می تواند طیف وسیعی را در بر بگیرد که بعضی از آن ها عبارتند از: مهندسی برق، کامپیوتر، مکانیک، مهندسی کنترل، مهندسی نرم افزار، ریا ضیات و بسیاری از علوم دیگر. بنابراین رباتیک به تنهایی تمام دانش مهندسی و کامپیوتر را در خود دارد.
برای ساخت و بهره برداری از رباتیک با استفاده از هوش مصنوعی، به جز برنامه نویسی و علم رایانه و محاسبات نیاز به یادگیری نرم افزارهای تخصصی و چگونگی استفاده از الگوریتم های مرتبط با آن ها را دارید.

اگرچه تمام حوزه های فناوری هوش مصنوعی تخصصی و نیازمند کسب مهارت های گوناگون هستند، اما احتمالا رباتیک یکی از پیچیده ترین آن هاست که خلاقیت زیادی می طلبد.

 • نقشه راه پردازش زبان طبیعی:

پردازش زبان طبیعی یا Natural Language Processing شاخه ی پرکاربرد و مفید دیگری از تکنولوژی هوش مصنوعی است که روی تعامل انسان با کامپیوتر و علوم رایانه ای تمرکز دارد.
در این شاخه هدف اصلی رسیدن به سیستم حرفه ای ست که قادر به درک و پردازش زبان انسان باشد و از این طریق نتایج صحیح ارائه دهد. به زبان ساده تر، در پردازش طبیعی انسان ما نیاز داریم با دادن حجم بالایی از داده های مورد نظر که حاوی جزییات و ظرافت های زیادی است، رایانه بتواند با درک و تجزیه و تحلیل آن ها پاسخ صحیح و سریعی به ما ارائه دهد.
دسته بندی کردن و تنظیم داده ها و ارائه ی آن ها از طریق زبانی که دقیقا مطابق زبان طبیعی انسان است از وظایف پردازش زبان طبیعی در هوش مصنوعی است.
همانند بسیاری از شاخه های هوش مصنوعی، بستر استفاده از این شاخه همان زبان برنامه نویسی پایتون است و ماشین لرنینگ و دیپ لرنینگ از عناصر پیش نیاز استفاده از آن می باشند.

نقشه راه پردازش زبان طبیعی در هوش مصنوعی

 • نقشه راه سیستم های خبره:

سیستم خبره به برنامه های رایانه ای که به منظور حل مسائل پیچیده و تصمیم گیری طراحی می شوند گفته می شود. به همین جهت برای حل این گونه مسائل به قابلیت بالای استنتاج منطقی و استدلال کردن داده ها نیاز داریم.
رایانه ها برای اینکه توانایی تحلیل داده و نتیجه گیری منطقی را دارا باشند لازم است بتوانند رفتار ذهن انسان ها را تقلید کنند، لذا عملکرد این شاخه از هوش مصنوعی مبتنی بر تقلید الگوهای ذهنی انسان و انجام عملیات تخصصی روی داده ها است.

 • نقشه راه منطق فازی:

اگر داده های موجود که برای پردازش و محاسبه و در نهایت دریافت پاسخ ارائه می شوند، نامفهوم بوده یا دارای ابهام باشند، از منطق فازی استفاده می شود.

این سیستم ها که مبتنی بر نظریه ی فازی هستند نوعی روش برای استنتاج اطلاعات مبهم کیفی به کار می آید. داده هایی که صحت یا عدم صحت آن ها کاملا مشخص نیست و تنها “ممکن است” درست یا نادرست باشند.

نقشه راه هوش مصنوعی، مسیری برای ورود به بازار

با ظهور و پیدایش هوش مصنوعی و گسترش دامنه ی آن در حوزه ی کسب و کارها، سازمان ها و تجارت های مختلف در سراسر جهان برای استفاده از خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی با هدف افزایش بهره وری و توسعه ی بیزینس خود تلاش می کنند و در این راه از افرادی که در این حوزه فعالیت دارد و نحوه ی بکارگیری هوش مصنوعی در زمینه های مختلف را می دانند کمک می گیرند.
از طرفی آموزش و کسب تخصص در حوزه ی فناوری هوش مصنوعی کار زمان بری ست و ممکن است نتیجه ی دلخواه را برای مدیران حاصل نکند، بنابراین جذب نیروهای متخصص و ماهر و مستعد فعالیت در این حوزه ها عاقلانه تر به نظر می رسد.
با یادگیری نقشه راه هوش مصنوعی می توانید توسط شرکت های موفق و رو به رشد جذب کار شده و در بخش های مختلف بر اساس توانایی های خود مشغول به فعالیت شوید.

امروزه سازمان های بسیاری برای کار در قسمت های تولیدی، ارتباط با مشتریان، بخش های فنی و رایانه ای نیاز به افراد متخصص در زمینه ی هوش مصنوعی دارند. نیاز به کارشناسان آشنا به هوش مصنوعی گوگل نیز در سازمان های پیشرو احساس می شود.

نقشه راه هوش مصنوعی برای چه کسانی مناسب است

با توجه به نفوذ فعالیت های مبتنی بر هوش مصنوعی در تمام جزییات و جنبه های زندگی و کسب و کار انسان ها، می توان با اطمینان گفت نقشه ی راه یادگیری هوش مصنوعی برای تمام افراد در نوع خود مفید است و به کار می آید.

با این حال اگر برای توسعه ی کسب و کار خود به دنبال راهگشای سریع و قدرتمندی هستید و یا برای جست و جوی یک شغل تخصصی با متقاضی کم در تلاش هستید، هوش مصنوعی کلید موفقیت شما خواهد بود. مناسب ترین گروه ها برای استفاده از نقشه ی راه هوش مصنوعی عبارتند از:

 • کسانی که در آستانه ی تعیین شغل آینده ی خود به دنبال مسیر رو به رشد و پردرآمدی هستند.
 • تمام علاقه مندان به فعالیت های رایانه ای و تکنولوژی های روز دنیا.
 • کسانی که به زبان های برنامه نویسی مسلط هستند و کار با آن ها را می دانند یا در مسیر یادگیری زبان برنامه نویسی قرار دارند.

نتیجه
هدف اصلی از پیدایش و بکارگیری هوش مصنوعی کمک به هموار شدن مسیر کسب و کارها و فعالیت های روزمره ی انسان هاست. هوش مصنوعی و کلیه ی ابزارهای فناوری دیجیتال در جهت تسهیل امور کاری و زندگی طراحی شده اند و بهترین رویکرد به آن ها رویکردی ست که در آن از این ابزار به عنوان خدماتی برای بهبود و ارتقای کیفیت کسب و کار و زندگی استفاده می شود.
هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و به زودی در بسیاری از اعمال و رفتارهای انسان نقش مهمی ایفا می کند، پس نقشه ی راه هوش مصنوعی می تواند به عنوان راهنمایی برای سازگار شدن و بهره برداری از این فناوری در نظر گرفته شود.

منبع : آکادمی زمردیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *